Rozbor umeleckých textov: Sarkazmus

Vedeli ste, že existuje negatívny jazykový prostriedok, pri ktorom môžeme niekoho uraziť a tiež úplne skomplikovať komunikáciu? Nie každá komunikácia je totiž príjemná, tomuto jazykovému prostriedku hovoríme sarkazmus.

Čo je to sarkazmus?

Tento pojem pochádza z gréckeho prekladu „rezania do mäsa“, čo nám len dokazuje, čo je vlastne sarkazmus. Je to jazykový prostriedok, ktorý je doslova zraňujúci. Dôležité je uňho však načasovanie, aby mal sarkazmus zmysel. Spája sa s ním paródia, cynizmus a tiež irónie.

Rozdiel medzi sarkazmom a iróniou

Pod sarkazmom si predstavme vyšší stupeň irónie. Táto „irónia“ je však ďaleko viac vystupňovaná, a to až do zlomyseľného posmešku. Oproti irónii je navyše sarkazmus vždy spojený s negatívnym hodnotením danej veci.

Prenesenie irónie môže byť priateľské, vtipné, skrátka myslené v dobrom. To isté povedať o sarkazme nemôžeme, u niečoho je podstatou uraziť alebo ponížiť niekoho.

Sarkazmus v literatúre

So sarkazmom sa môžeme stretnúť v najrôznejších literárnych kritikách a prozaických textoch všeobecne. K sarkazmu sa rád uchyľoval spisovateľ Oskar Wilde.

Príklady sarkazmu

„Milujem ťa celým svojim pozadím. Povedala by som srdcom, ale moje pozadie je väčšie.“
„Nie si úplne zbytočný. Môžem ťa používať ako zlý príklad.“
„Chcela som sa ospravedlniť všetkým, ktorých sa mi dnes ešte nepodarilo uraziť. Prosím, vydržte, čoskoro sa k vám dostanem, nemusíte mať strach.“
„Neznášam tie rána, keď musím vstávať a angažovať sa do svojho denného života.“
„Verím v nenávisť na prvý pohľad.“
„Prepáč, ale môžeš mi pomôcť hľadať? Niekde som stratila na teba náladu a nemôžem ju nájsť.“

Pre istotu ešte raz:

SARKAZMUS = Zosilnenie irónie, zlomyseľný posmešok
IRÓNIA = vyjadrujeme záporný vzťah vyslovením presného opaku toho, čo sme mali pôvodne na mysli.

Rate this post
Send this to a friend