Ako sa jednoducho naučiť pravopis

Učenie pravopisu je stereotypná záležitosť, ktorá často stojí len na školskom vyučovaní, ale my vám ukážeme, že existuje viac spôsobov výuky pravopisu.

Ako sa naučiť pravopis

Zložitý systém skloňovania, časovania, veľa gramatických pravidiel a predovšetkým množstvo výnimiek, viacero možností ako písať jeden jav a ďalšie zložité prvky – to je slovenský jazyk.

Naučiť sa ho naozaj dôkladne trvá aj nám, rodeným Slovákom, niekoľko rokov a niekomu sa to nepodarí nikdy. Niekto je lenivý sa všetky poučky učiť, druhému nepripadá slovenčina dôležitá, ďalší sa spolieha na to, že mu chyby opraví Word a druhí majú tú smolu, že trpia niektorou z vývojových porúch, ako je dyslexia alebo dysgrafia.

Človek sa potom nesmie čudovať, keď na každom kroku naráža na gramatické chyby. A to často aj tam, kde by nemal. V reštaurácii si môžete dať pizzu a artičokmi miesto artičokami, často narazíte na recept na pomazánku miesto nátierky alebo si prečítate, čo robiť v prípade potiaží, a nie ťažkostí.

Či sa nám to páči alebo nie, to, ako hovoríme a píšeme, o nás veľa vypovedá a človek nikdy nevie, kedy a kam bude niečo písať. A potom sa znalosť pravidiel naozaj hodí.

Cvičebné zošity

Ako ale zdokonaľovať svoj pravopis mimo školy? Jedným zo spôsobov je zakúpiť si takzvaný cvičebný zošit, ktorý zoženiete v kníhkupectve alebo na internete. Sú v ňom obvykle texty s vynechanými miestami, do ktorých sa dopĺňa precvičovaný jav (i/y, s/z, veľké písmena…). Na konci zošitu bývajú správne výsledky, podľa ktorých si môžete texty opraviť.

Moderné internetové portály

Ďalšiu možnosť predstavujú internetové portály, ako je aj Pravopisne.sk, kde nájdete množstvo testov, cvičení, diktátov a užitočných rád. Ich výhodou je to, že za ne neutratíte žiadne peniaze, chyby vidíte hneď a po ruke máte na jednom mieste aj pravidlá pravopisu, takže si môžete dohľadať, prečo sa daný jav píše tak či onak.

Čítanie kníh

Slovnú zásobu si obohacujeme čítaním. Tým však nie je myslené čítanie statusov na Facebooku, ale čítanie kníh. Pomocou čítania rozvíjame našu predstavivosť, stretávame sa s novými slovami, slovnými spojeniami a slovosledmi, čo sa môže hodiť pri písaní slohov, esejí a rôznych seminárnych prác. Navyše podvedome vnímame aj písanú podobu slov, ktorú si potom nevedomky vybavíme napríklad pri písaní diktátov, čo nám umožní zvoliť správne riešenie.

Hľadanie chýb

Keď už ale bola reč o Facebooku, aj tu môžete trochu trénovať pravopis. Skúste pri ďalšom prečítaní statusov a komentárov venovať zvýšenú pozornosť chybám. Zámerne hľadajte chyby a preklepy. Keď sa naučíte lepšie „hrubice“ vidieť u druhých, budete ich potom ľahšie vnímať aj vo svojich textoch. Rovnakú techniku môžete uplatniť aj kdekoľvek inde – pri čítaní novín, blogov, časopisov, letákov… aj tu sa často nájde dosť chýb.

Jazykové príručky

Ten, kto potrebuje vedieť pravopis naozaj výborne alebo mu vyššie zmienené tipy nestačia, môže ešte siahnuť po jazykových príručkách. Najpoužívanejšie sú Krátky slovník slovenského jazyka, Pravidlá slovenského pravopisu a Slovník slovenského jazyka. Slovenský jazyk je jedným zo zložitejších jazykových systémov. Stále však nemá na hindčinu a ďalšie ázijské jazyky. Naučiť sa slovenskú gramatiku aspoň do tej miery, aby ste sa za svoje texty nemuseli hanbiť, sa určite dá.

3.7/5 - (6 hlasů)
Send this to a friend