Alexandre Dumas

Národnosť: Francúzi
Povolanie: spisovateľ

O autorovi

Alexandre Dumas (vlastným menom Thomas Alexandre Davy de La Pailleterie) bol francúzsky spisovateľ a dramatik, predstaviteľ romantizmu. Preslávili ho jeho historické a dobrodružné romány. Jeho syn Alexandre Dumas mladší bol tiež úspešný spisovateľ.

Už v mladosti veľmi ovplyvnil francúzsku drámu. Úspešne bola uvedená jeho hra Henrich III. a jeho dvor, čo bola vôbec prvá romantická dráma. V jeho tvorbe je dôležitý profesor histórie A. Maquet, s ktorým mnoho rokov spolupracoval a ktorý mal podiel na vzniku mnohých úspešných diel. Písaním si zarábal veľké finančné obnosy, ale vďaka nevydareným investíciám žil často na pokraji bankrotu.

Jeho dielo obsahuje vyše 250 zväzkov – komédie, romány, drámy, novely, cestopisy, pamäte atď. Svoje romány najprv vydával v novinách na pokračovanie. Stal sa najčítanejším spisovateľom svojej doby. V dielach sa snažil predovšetkým o zábavu a historické témy sa tak snažil oživiť. Všetky jeho milostné romány boli katolíckou cirkvou zaradené na Index zakázaných kníh. Mnoho z jeho diel bolo neskôr úspešne sfilmovaných.

Diela

Nezaradené

  • Traja mušketieri (1844)
  • Gróf Monte Christo (1844-1845)
  • Kráľovná Margot (1845)
  • Parížski mohykáni (1854-1855)
  • Robin Hood (1873)

Citáty

„Čím viac človek vie, tým menej je kritický k druhým ľuďom.“

„Proti každému zlu sú dva lieky: čas a mlčanlivosť.“

„Hovor len to, čo je potrebné, a povedz len polovicu svojich myšlienok.“

„Ak nemôžete stále jesť, môžete stále piť.“