Anton Pavlovič Čechov

Dátum narodenia: 21. 7. 2022
Národnosť: Rusi
Povolanie: novinár, dramaturg, spisovateľ, prozaik, satirik, autor a dramatik

O autorovi

Anton Pavlovič Čechov bol ruský spisovateľ a dramatik.

Narodil sa v Taganrogu, kde navštevoval gymnázium. Niekoľkokrát prepadol, aj napriek tomu neskôr vyštudoval medicínu v Moskve. Ako lekár neskôr príležitostne pracoval. Sám veľmi skoro ochorel na tuberkulózu. Pri štúdiách si privyrábal písaním do časopisov a novín. Najprv písal krátke humorné poviedky, neskôr hlbšie psychologické prózy. Podnikol niekoľko ciest po Európe a na Sibír.

Pri svojej tvorbe vytvoril tzv. lyrickú drámu (dej prebieha v citovom živote, nie v reálnom). Okrem poviedok a cestopisov napísal mnoho úspešných drám. V nich sa pohybuje medzi komikou a horkou tragédiou. Skutoční ľudia v komickom svetle často prežívajú vnútornú tragédiu. Vďaka tomu je Čechov nazývaný najrealistickejším dramatikom. Je tiež považovaný za jedného zo zakladateľov modernej drámy. Jeho hry sú najčastejšie situované na ruský vidiek a typickou postavou je lekár.

Diela

Nezaradené

  • Cestujúci prvej triedy (1886)
  • Čajka (1896)
  • Ujo Váňa (1899)
  • Dáma so psíkom (1899)
  • Tri sestry (1901)
  • Višňový sad (1904)

Citáty

„Všetko závisí od náhody. Koho zavreli, ten sedí, a koho nezavreli, ten si chodí po slobode, to je všetko. V tom, že ja som lekár a vy ste duševne chorý, niet ani mravnosti, ani logiky, ale iba číra náhoda.

„Ľahostajnosť je ochromenie duše, predčasná smrť.“

„Odmietať nemocnice a školy je ľahšie, ako liečiť a učiť.“