Emily Brontëová

Národnosť: Angličania
Povolanie: spisovateľka, poetka

O autorovi

Emily Brontëová bola anglická spisovateľka, ktorú preslávil jej jediný román Búrlivé výšiny. Viac toho nestihla, už v 30 rokoch podľahla tuberkulóze. Používala mužský pseudonym Ellis Bell. Je zaraďovaná do literárneho smeru romantizmu.

Narodila sa v Thorntone a mala 5 sestier. Vychovávala ich teta a spolu s ich otcom im nevytvárali láskyplné prostredie. Už od detstva si tak fantazírovali svoj vlastný svet. Neskôr im otec doprial vzdelanie a boli poslané na internátnu školu s veľmi tvrdými podmienkami.

Spoločne so sestrou Charlotte vydali pod mužskými pseudonymami zbierku básní. Tie však neboli príliš úspešné, preto skúsili iný žáner – román. Dielo Búrlivé výšiny bolo však docenené až po jej smrti a radí sa k najcitovejším dielam anglickej literatúry. Významným rysom tohto románu je autorkin pohľad na ženstvo a mužstvo, keď postavy nemajú jasne pridelené stereotypné vlastnosti mužov a žien. Typickým znakom je tiež neidealizovanie niektorých postáv (hoci písala v období romantizmu, dokázala vykresliť kladné aj záporné vlastnosti).

Diela

Próza

  • Búrlivé výšiny (1847)

Citáty

„Chcela by som byť opäť dievčaťom, napoly divokým, odolným a slobodným.“

„Ja som nezlomila tvoje srdce - ty si si ho zlomil; a pri jeho zlomení si zlomil aj moje.“