Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Národnosť: Rusi
Povolanie: prekladateľ, románopisec, esejista, poviedkár, novinár, filozof, životopisec, spisovateľ a publicista

O autorovi

Fjodor Michajlovič Dostojevskij bol ruský spisovateľ, novinár, filozof a prekladateľ. Patrí medzi najvýznamnejších svetových spisovateľov a hlavných predstaviteľov ruského realizmu.

Narodil sa v Moskve, študoval literatúru. Patril do skupiny vystupujúcej proti cárovi Mikulášovi I. a bol vďaka tomu odsúdený na trest smrti. Ten bol nakoniec zmenený a Dostojevskij tak strávil desať rokov na Sibíri. Najprv na nútených prácach, potom ako vojak.

Bol veľmi rozporuplnou osobnosťou. Mal v obľube hazardné hry, neuznával racionalizmus, bojoval za zmenu ruskej spoločnosti a chcel zmeniť spoločnosť podľa kresťanských ideálov. Vydával časopis Doba či Epocha.

V jeho dielach sú typické psychologické rozbory postáv duševne narušených, zločincov či prostitútok. Je tak zaraďovaný medzi zakladateľov psychologickej prózy. Za jeho vrcholné dielo je považovaný psychologicko-filozofický román Bratia Karamazovovci.

Diela

Nezaradené

  • Zápisky z mŕtveho domu (1861)
  • Zápisky z podzemia (1864)
  • Zločin a trest (1866)
  • Idiot (1868)
  • Bratia Karamazovovci

Citáty

„Láska je buď malá alebo veľká. Nenávisť je vždy celá.“

„Koho najväčšmi milujeme, tomu najväčšmi ubližujeme.“

„Ak chcete do človeka vniknúť a nazrieť mu do duše, neskúmajte, ako mlčí, alebo ako hovorí, alebo ako plače, ba ani to nie, ako blčí tými najvznešenejšími ideami, radšej sa mu prizrite, keď sa smeje.“