Fjodor Michajlovič Dostojevskij
O autorovi
Fjodor Michajlovič Dostojevskij bol ruský spisovateľ, novinár, filozof a prekladateľ. Patrí medzi najvýznamnejších svetových spisovateľov a hlavných predstaviteľov ruského realizmu.
Narodil sa v Moskve, študoval literatúru. Patril do skupiny vystupujúcej proti cárovi Mikulášovi I. a bol vďaka tomu odsúdený na trest smrti. Ten bol nakoniec zmenený a Dostojevskij tak strávil desať rokov na Sibíri. Najprv na nútených prácach, potom ako vojak.
Bol veľmi rozporuplnou osobnosťou. Mal v obľube hazardné hry, neuznával racionalizmus, bojoval za zmenu ruskej spoločnosti a chcel zmeniť spoločnosť podľa kresťanských ideálov. Vydával časopis Doba či Epocha.
V jeho dielach sú typické psychologické rozbory postáv duševne narušených, zločincov či prostitútok. Je tak zaraďovaný medzi zakladateľov psychologickej prózy. Za jeho vrcholné dielo je považovaný psychologicko-filozofický román Bratia Karamazovovci.
Diela
Nezaradené
- Zápisky z mŕtveho domu (1861)
- Zápisky z podzemia (1864)
- Zločin a trest (1866)
- Idiot (1868)
- Bratia Karamazovovci
Citáty
„Láska je buď malá alebo veľká. Nenávisť je vždy celá.“
„Koho najväčšmi milujeme, tomu najväčšmi ubližujeme.“
„Ak chcete do človeka vniknúť a nazrieť mu do duše, neskúmajte, ako mlčí, alebo ako hovorí, alebo ako plače, ba ani to nie, ako blčí tými najvznešenejšími ideami, radšej sa mu prizrite, keď sa smeje.“