George Gordon Byron

Národnosť: Angličania
Povolanie: básnik, textár, politik, dramatik, autor autobiografia, prekladateľ, vojak, autor denníkov, spisovateľ a libretista

O autorovi

George Gordon Byron (tiež lord Byron) bol anglický spisovateľ a básnik, jeden z hlavných predstaviteľov literárneho romantizmu. Je radený medzi najväčších európskych básnikov.

Narodil sa v Londýne s vrodenou chorobou nohy. Už od mala čítal historické a rytierske romány. Študoval na univerzite v Cambridgi a potom odcestoval z Anglicka a navštívil mnoho krajín. Po tom, čo oznámil titul barón, mohol sa zúčastniť zasadnutí v Snemovni lordov. Tu hájil práva robotníkov či bojoval proti trestu smrti.

Preslávil sa nielen svojimi dielami, ale aj extravagantným spôsobom života (sprevádzali ho milostné škandály, rozvod, dlhy či obvinenia z incestu). Okrem básní vydal aj niekoľko básnických poviedok, písal filozofické básne aj divadelné hry či satirický román (Don Juan). Jeho najvýznamnejším dielom je Childe Haroldova púť, rozsiahla lyricko-epická skladba, ktorá opisuje jeho cestovanie po európskych krajinách.

Diela

Poézia

  • Childe Haroldova púť (1812-1818)
  • Lara (1814)
  • Väzeň chillonský (1816)

Nezaradené

  • Kain
  • Don Juan

Citáty

„Prvý nezvestný vo vojne je - pravda.“

„Priateľstvo je láska bez krídel.“

„Spomienka na šťastie už nie je šťastím, spomienka na bolesť je ešte bolesťou.“