Honoré de Balzac

Národnosť: Francúzi
Povolanie: románopisec, literárny kritik, spisovateľ, prozaik, novinár, kritik umenia, esejista a dramaturg

O autorovi

Honoré de Balzac bol francúzsky spisovateľ, novinár a kritik, predstaviteľ realizmu a romantizmu. Je považovaný za zakladateľa kriticko-realistického románu.

Narodil sa do meštianskej rodiny v meste Tours. Navštevoval kláštornú školu, potom študoval práva v Paríži. Celý život sa snažil patriť medzi vyššiu spoločnosť, často sa vďaka tomu dostával do finančných problémov. Niekoľkokrát sa pokúsil o samovraždu. Písal veľmi intenzívne, aby mohol splácať dlhy. Bol mimoriadne pracovitý (okrem vlastnej tvorby pôsobil ako kritik a novinár). Často sa mu prezýva “robotník pera”. Jeho blízkym priateľom bol spisovateľ Victor Hugo.

V jeho dielach nájdeme veľký zmysel pre detail a snahu popísať všetky typy ľudí v spoločnosti v rôznych životných situáciách. Niektoré z jeho poviedok boli považované za nemravné čítanie a niektoré diela cirkev zaradili na Index zakázaných kníh.

Je autorom cyklu Ľudská komédia, ktorá obsahuje vyše 90 románov a poviedok a zobrazuje francúzsku spoločnosť na začiatku 19. storočia. Hlavným dielom tohto cyklu je trilógia románov: Otec Goriot, Stratené ilúzie a Lesk a bieda kurtizán.

Diela

Nezaradené

  • Gobseck (1830)
  • Eugénia Grandetová (1833)
  • Otec Goriot (1834) - z cyklu Ľudská komédia
  • Stratené ilúzie (1837-1843) - z cyklu Ľudská komédia
  • Lesk a bieda kurtizán (1838-1843) - z cyklu Ľudská komédia

Citáty

„Najväčším šťastím človeka je, keď môže žiť pre to, za čo by bol ochotný zomrieť.“

„Spomienky nám skrášľujú život, ale len zabúdanie ho robí znesiteľným.“

„Kvety a knihy sú pre mnoho ľudí práve tak nevyhnutné ako denný chlieb.“