J. K. Rowling

Národnosť: Angličania
Povolanie: spisovateľka, sekretárka, úradníčka, učiteľka

O autorovi

Joanne Rowling, anglická spisovateľka, ktorú preslávili knihy o čarodejníckom učni Harrym Potterovi, sa narodila v meste Yate
v anglickom grófstve Gloucestershire 31. júla 1965. Matka Anne pracovala ako laborantka na katedre chémie vo Wyedean Comprehensive a otec Peter sa živil ako manažér firmy Rolls Royce.

Na nátlak rodičov Joanne vyštudovala francúzštinu na univerzite v Exeteri, čo obnášalo aj ročný pobyt v Paríži. Po štúdiách sa vrátila späť do Británie, presťahovala sa do Londýna a prestriedala množstvo zamestnaní, napríklad pracovala ako úradníčka v Amnesty International.

Joanne uviedla, že počas jednej z ciest oneskoreným vlakom z Manchestru do londýnskeho King’s Cross sa jej v mysli vyjavil obraz chlapca, ktorého pomenovala ako Harry Potter, a nasledujúcich päť rokov potom spracovávala jeho príbeh.

So svojimi poznámkami sa presťahovala do severného Portugalska, kde začala vyučovať angličtinu. V roku 1992 sa vydala za Portugalca Jorgeho Arantesa, s ktorým mala jednu dcéru Jessicu. Manželstvo to bolo vskutku krátke
a rozpadlo sa po roku. Po rozvode sa vrátila späť do Veľkej Británie. Spolu s dcérou a svojimi rozsiahlymi poznámkami ku knihe sa usadila v Edinburghu.

Ešte nejaký čas jej šťastie príliš naklonené nebolo. Žila vo veľmi biednych pomeroch v garsónke, poberala sociálne dávky a sama sa starala o Jessicu. V Edinburghu začala študovať učiteľstvo, a nakoniec aj vyučovala na mestských školách. Každú voľnú chvíľu však strávila prácou na svojom rukopise.

Keď bolo dielo Harry Potter a kameň mudrcov hotové, rozoslala ho do nakladateľstiev a modlila sa za úspech. Knihy sa ujalo vydavateľstvo Bloomsbury Children’s Books v júni 1997, ale pretože sa vydavateľ obával, že sa kniha od ženskej autorky nebude predávať dobre, požiadal Joanne, aby si pridala prostredné meno, ktoré nemala (použila meno svojej babičky – Kathleen), a svoje meno skrátila na obyčajnú iniciálu. Preto J. K. Rowling.

A dostavil sa vytúžený úspech. V krátkom časovom slede nasledovalo ďalších šesť dielov, každý z nich zaznamenal rekordný záujem zo strany čitateľov a dlhú dobu sa všetky držali na popredných priečkach rebríčkov. Z chudobnej ženy sa takmer cez noc stala multimilionárka. Pre charitatívne účely pridala k sérii o Harrym Potterovi aj doplňujúce knihy Metlobal v priebehu vekov, Fantastické zvery a ich výskyt, Rozprávky Barda Beedla. Nakoniec na sériu nadviazala divadelnou hrou Harry Potter a prekliate dieťa.

Príbehy o Harrym Potterovi boli preložené do viac ako 50 jazykov a dočkali sa aj veľmi úspešného filmového spracovania.

Okrem detských kníh Joanne píše aj detektívnu sériu pre dospelých, avšak robí tak pod pseudonymom Robert Galbraith. Ide o príbehy o súkromnom detektívovi Cormoranovi Strikeovi.

Rowlingová priznáva, že ju príbehy fascinovali už od útleho detstva. Nechala sa počuť, že Hermiona je tak trochu stelesnením jej samotnej, pretože rovnako ako ona, bola aj Joanne starostlivou študentkou a vášnivou čitateľkou. Stať sa spisovateľkou bolo Joanniným veľkým prianím, ktoré sa jej mravčím úsilím podarilo zrealizovať. Nech je vám jej život inšpiráciou!

Zaslúžene získala celý rad prestížnych cien a ocenení. Menujme napríklad Rád britského impéria a medailu za zásluhy, cenu Hansa Christiana Andersena či rád Legion d’Honneur.

Diela

Nezaradené

 • Harry Potter a Kameň mudrcov
 • Harry Potter a Tajomná komnata
 • Harry Potter a Väzeň z Azkabanu
 • Harry Potter a Ohnivá čaša
 • Harry Potter a Fénixov rád
 • Harry Potter a Polovičný princ
 • Harry Potter a Dary smrti
 • Metlobal v priebehu vekov
 • Fantastické zvery a ich výskyt
 • Rozprávky Barda Beedla
 • Harry Potter a Prekliate dieťa
 • Volanie kukučky
 • Hodvábnik
 • V službách zla
 • Smrtiaca biela

Citáty

"Samozrejme, že sa to odohráva v tvojej hlave, Harry, ale prečo, prepána, by to malo znamenať, že to nie je skutočné?"

"Neľutuj mŕtvych, Harry, Ľutuj živých a predovšetkým tých, ktorí žijú bez lásky."

"Ľudia majú sklon usilovať sa presne o to, čo je pre nich najhoršie."