Lev Nikolajevič Tolstoj

Národnosť: Rusi
Povolanie: spisovateľ, dramatik, filozof, románopisec, pedagóg, esejista, autor detskej literatúry, autor denníkov, prozaik, publicista a esperantista

O autorovi

Lev Nikolajevič Tolstoj bol ruský spisovateľ a filozof, predstaviteľ realizmu.

Narodil sa v dedine Jasnaja Poljana. Študoval práva a filológiu. Obľúbil si tráviť čas medzi vyššou vrstvou a prepadol hazardu. Neskôr vstúpil do ruskej armády a počas krymskej vojny získal mnoho vojenských vyznamenaní. Po odchode z armády cestoval po Európe a písal poviedky. Založil a vydával pedagogický časopis Jasná Poljana. Pedagogike sa nejaký čas venoval, napísal Šlabikár pre deti. S manželkou mali 13 detí.

V 80. rokoch sa stretol s neskorším československým prezidentom T. G. Masarkyom. V závere života bol označený za kacíra z dôvodu kritiky militaristickej úlohy cirkvi.

Jeho celým dielom sa prelína myšlienka nenásilia. Ako jeden z prvých autorov priblížil ruskú literatúru západnej civilizácii. Okrem románov písal novely, drámy, vojnové diela či detskú literatúru.

Diela

Próza

  • Vojna a mier (1863-1869)
  • Kaukazský zajatec (1872)
  • Anna Kareninová (1873-1877)
  • Vzkriesenie (1899)
  • Smrť Ivana Iljiča (1886)

Citáty

„Aby sme sa naučili hovoriť ľuďom pravdu, musíme sa naučiť hovoriť ju najprv sebe.“

„Tak ako nám nebolo zle pred narodením, tak nám nemôže byť zle ani po smrti.“

„Žena rodiac a dojčiac vie jasne, že jej dielo je oveľa vážnejšie ako zamestnanie mužovo, ktorý zasadá napríklad v parlamente, na súde, v senáte.“