PRAVIDLÁ – Čo sú funkčné štýly?

Pod pojmom štýl si často predstavíme oblečenie – človek, o ktorom povieme, že má štýl, sa väčšinou dobre oblieka, kým bežní ľudia v rifliach a tričku žiadny štýl nemajú. To však nie je úplne pravda.

Slovo štýl všeobecne znamená spôsob, akým sa niečo robí, a nejaký svoj štýl majú všetci a všetko, či už je to na pohľad pekné a estetické, alebo nie. Existujú umelecké štýly oblečenia alebo trebárs funkčné štýly. A ak je niekto štýlový, znamená to predovšetkým to, že určitý štýl dodržiava, nie nutne to, že vyzerá lepšie než ostatní (hoci práve v štýle oblečenia to spolu môže súvisieť).

Napríklad o stavbe v románskom štýle môžeme povedať, že je štýlová, aj keď sa nám ani trochu nepáči, ale riadi sa pravidlami vybraného štýlu. V tomto článku sa však nebudeme zaoberať oblečením ani architektúrou, ale práve už zmienenými funkčnými štýlmi.

Čo sú funkčné štýly?

Funkčné štýly sú štýly slohových útvarov v jazyku. Aj v tomto odvetví ich niekoľko je a v záujme dorozumievania sa hodí ich poznať, vedieť napísať a dodržiavať. Ak vám nezáleží na tom, či vám ostatní budú rozumieť, je dobre ich od seba vedieť aspoň rozoznať. Ústna časť maturitnej skúšky okrem iného spočíva práve v rozbore vám vopred neznámeho textu, nehovoriac o tom, že v písomnej časti musíte nejaký text podľa pravidiel aj napísať – takže je nakoniec predsa len lepšie ich aj ovládať.

Vážne ich potrebujeme

Správne napísaný textový prejav sa od vás nebude chcieť len v škole. V živote príde množstvo príležitostí, kedy budete musieť nejaký text napísať. Budete si potrebovať o niečo zažiadať, poslať oficiálny list, napísať novú rozprávku pre svoje dieťa, lebo Popoluška už je skrátka ohraná, či napísať do novín tlačovú správu; v takých situáciách je dobré dodržať štýl, hlavne v prípadoch, keď vám ide o dobré meno – Miško vám zlú rozprávku pravdepodobne časom odpustí, ale noviny vám nedobrú tlačovú správu neuverejnia a úradník sa môže rozhodnúť, že žiadosť nebude ani čítať, ak nebude odpovedať predpísaným pravidlám.

Aké štýly rozoznávame?

Funkčné štýly podľa funkcie rozdeľujeme do niekoľkých skupín, z ktorých každá má svoje vlastné špecifické pravidlá a účel, a ich rozoznanie / napísanie tak vo väčšine prípadov nie je žiadny problém. Stačí sa ich naučiť, nakoniec ich nie je toľko – ak ste sa dokázali naučiť pomenovať všetkých päť prstov, máte celkom slušne našliapnuté na ovládnutie piatich funkčných štýlov:

  • administratívny štýl,
  • odborný štýl,
  • publicistický štýl,
  • umelecký štýl
  • rečnícky štýl
  • hovorový štýl
5/5 - (1 hlasů)
Send this to a friend