Slohový útvar – Opis

Ako názov napovedá, hlavnou úlohou opisu je niečo opísať. Nie je na tom nič zložité, žiadne zákernosti. Aj keď predsa len… Nie je teda opis vlastne charakteristika s menej sofistikovaným názvom? Iste by bolo skvelé, keby to tak bolo – ubudol by jeden slohový útvar na naučenie. Na tieto otázky však bohužiaľ musíme odpovedať, že nie. Popis nie je charakteristika, hoci je pravda, že tieto slohy sú si podobné. Nižšie sa dočítate o tom, čo opis je, ako ho písať a čím sa od charakteristiky líši.

Charakteristika vs. Opis

Ak chceme opísať nejakého človeka, obvykle nám nestačí len jen vzhľad. Zaujíma nás aj to, aký je – jeho vlastnosti a charakter. V takom prípade teda obvykle píšem charakteristiku, ktorá má za cieľ opísať ako vzhľad, tak aj vlastnosti.

Pokiaľ však máme za úlohu opísať predmet, zaujíma nás predovšetkým jeho vzhľad, materiál a v niektorých prípadoch aj funkcia – píšeme opis, ktorý na rozdiel od charakteristiky neopisuje psychickú výbavu človeka alebo osobné pocity a býva odbornejšieho rázu.

Štruktúra opisu

V závislosti na tom, čo popisuje a komu je určený, môže byť opis jednoduchý (býva napísaný tak, aby ho pochopil aj laik) alebo opis odborný (je určený nejakej vyhranenej skupine – používa teda termíny nepoužívané širšou spoločnosťou, nevysvetľuje všetko „po lopate“ apod.)

Nadpis

Rovnako, ako valná väčšina slohových útvarov, musí aj tento začínať nadpisom. Platí tu to isté, čo u charakteristiky – nie je nutnosťou vymyslieť nadpis, ktorý zaujme každého.
Stačí jednoduchý, stručný a presný nadpis.

Ak teda popisujete napríklad kúpací úbor, bude celkom v poriadku, keď do nadpisu napíšete len „Kúpací úbor“. Predsa len píšete text odborného rázu pre ľudí, ktorí by sa radi dozvedeli, ako vyzerá kúpací úbor. Budú teda hľadať predovšetkým články obsahujúce toto slovné spojenie, nie texty s chytľavým názvom.

Úvod

Nasleduje prvý odstavec, úvod, kam napíšete základné informácie o opisovanom predmete. Hodí sa napísať, že predmet existuje, kde sa s ním môžeme stretnúť apod.

Samotný opis

V ďalších odstavcoch už predmet opisujete podrobnejšie. Vzhľad, materiál, funkciu a ďalšie dôležité vlastnosti. Je dobré vždy venovať jeden odstavec jednému kritériu – nepreskakovať teda od materiálu k funkcii a zase späť v jednej vete. Vyhýbate sa tým zbytočným zmätkom, a aj pre čitateľov bude ľahšie text prečítať a správne pochopiť.

Záver

Text potom musíte ukončiť záverom, kde môžete vyzdvihnúť tie najdôležitejšie vlastnosti predmetu, prípadne dodať nejaké nové podstatné informácie, ktoré sa do jadra z nejakého dôvodu nezmestili.

Jazyk

Jazyk, predovšetkým slovnú zásobu, prispôsobujete cieľovej skupine. Mali by ste sa teda riadiť podľa toho – nepoužívať toľko profesionalizmov a cudzích slov, pokiaľ píšete pre laikov alebo školákov apod.

Všeobecne ale platí, že používate jazyk blízky odbornému štýlu – teda neutrálny a zrozumiteľný. Žiadne rýmy, experimenty, metafory, citovo zafarbené slová či príliš krátke vety. Chybu naopak neurobíte pri použití odborných výrazov – pokiaľ možno ale takých, aby ich cieľová skupina mala šancu pochopiť (interpunkciou pravdepodobne nič neskazíte, ale nie každý bude vedieť, čo je hyperonymum) a skratiek.

Zhrnutie

  • sloh musí obsahovať nadpis, úvod, jadro a záver,
  • nezabudnite na odstavce,
  • neutrálny jazyk, odborné výrazy.

Vzor textu (jadra) – popis

Kúpací úbor

Takmer v každom modernom plávacom zariadení sa dnes môžeme stretnúť s návštevníkmi odetými do nového kúpacieho úboru Skry sa C-250 od rozrastajúcej sa trnavskej firmy Napínak s.r.o. Ide o kombinézu zahaľujúcu celé telo s výnimkou hlavy, chodidiel a rúk. Je vyrobená z kvalitného materiálu, ktorý je odolný voči vode, ohňu a vetru. K tomu všetkému je maximálne pružná a elastická, takže po oblečení dokonalo priľne na telo a nikde neťahá, čím človeku zaistí zdanie pevnej figúry a umožní neobmedzený pohyb. Vyrába sa vo farbách dúhy.

Hoci je oblek určený primárne na plávanie, svojimi jedinečnými vlastnosťami je predurčený aj k iným činnostiam. Ideálny je napríklad pre začínajúcich záchrancov sveta, horolezcov, kuchárov, moderátorov detských správ či modelov. Dajú sa nimi nahradiť aj ťažké uniformy hasičov a policajtov. Využitie v ňom nachádzajú tiež majitelia rybníkov, ktorí ju používajú miesto rybárskych sietí. Ryby sa do nich chytia a nechajú niekoľko dní ležať, aby sa poriadne vysušili, čím údajne skracujú dobu následného varenia o celé dve hodiny.

Tento nový módny trend pritom nie je nijako náročný na starostlivosť. Nenamočí sa, nezhorí, neprederaví. Vďaka klzkému povrchu je navyše takmer nemožné, aby na ňom zostávali akékoľvek škvrny.

Akurát v prípade majiteľa citlivého na pachy treba oblek raz za štrnásť dní nastriekať špeciálnym osviežujúcim sprejom (dostupný vo variante s jahodovou alebo citrusovou vôňou), ktorý zabráni silnému gumovému zápachu, ktorý je prirodzenosťou tohto výrobku. Skry sa C-250 je pomerne mladý vynález, napriek tomu sa nedá zaprieť jeho obrovský potenciál. Už teraz ho vo veľkom kupujú nielen profesionálne plavecké kluby, ale aj bezpečnostné služby.

3/5 - (2 hlasů)
Send this to a friend